AktivityCtihodný Dammadípa LOGO

Výrok Ramanu

Vesmírny poriadok (vyšší princíp) kontroluje osud duší podľa ich prarabdha karmy (karma, ktorú si prinášame pri narodení). Čokoľvek je súdené – predurčené, že sa nestane, tak sa nestane. Aj keď sa budeš snažiť o to ako chceš. Čokoľvek je súdené – predurčené, že sa stane, tak sa stane. Aj keby si tomu chcel akokoľvek zabrániť. Takto to funguje. Preto najlepšie čo môžeme urobiť, je zostať v tichosti. Bhagvan Ramana Mahariši

O Ramanovi (1879 - 1950)

R. 1896 ako 16-ročný chlapec prekonal zážitok blízky smrti a prenikol do podstaty života. O pár rokov sformuloval priamu cestu k sebapoznaniu, ktorá sa rozšírila do celého sveta pod názvom „átma-vičara t.j. sebaspytovanie „Kto som?“ a stala sa jadrom jeho učenia. Text nezmenil.

Odporúčame

http://www.rudolfskarnitzl.cz/ http://www.slovindia.sk/r-21-aktuality http://brahmakumaris.org/

Výroky na zamyslenie

Učte tým, že ste. Namiesto toho aby som učil druhých rozprávaním, najlepšie ich naučím keď budem sám tak robiť. V dnešnom svete ľudia sú zaplavovaní slovami, informáciami, radami a učeniami ale čo chýba je viditeľný dôkaz cností v skutkoch. Byť modelom cností v skutkoch znamená: zanechať nezmazateľný dojem v niekoho mysli a v srdci. Dnes by som chcel byť žijúcim príkladom lásky... Brahma Kumaris

Ramana Ramana Ramana

Ctihodný Dammadípa

Ctihodný Dammadípa

Milí priaznivci tibetských učení,

pozývame Vás na dvojdňový výklad základných princípov škôl buddhistickej filozofie a psychológie Vaibhášika a Sautrántika v dňoch 8-9. augusta 2015 od 9.30 hod. v Apollo klube na Súkenníckej ulici č.4 v Bratislave.

Prednášať a odpovedať na Vaše otázky bude Ctihodný Dhammadípa,  ktorý v súčasnosti vyučuje buddhistickú filozofiu v Ázii, Amerike a Európe, venuje sa charitatívnym aktivitám v Indii a prekladateľskej činnosti buddhistických textov.

O živote Ctihodného Dhammadípu…
 
Ctihodný Dhammadipa, vlastným menom Tomáš Petr Gutman, sa narodil v bývalom Československu v roku 1949. Na Karlovej univerzite študoval čínsku literatúru a filozofiu, neskôr ruskú literatúru na izraelskej univerzite v Jeruzaleme. V 2. polovici 70-tych rokov začal štúdium buddhismu v Berlíne. Od roku1979 študoval na univerzite Nalanda v Indii sanskrt a buddhistickú filozofiu. V roku 1986 odišiel do Japonska a tam študoval na škole Caodong u zenového mistra Harada Serrei Roshi.

Dostal mníšske meno Xing-Kong (co znamená Prirodzená povaha prázdnoty). V roku 1987 ordinoval ako mních v kláštore Meetirigala a dostal mníšske meno Dhammadípa (ostrov buddhismu alebo Dharmy). Na Srílanke, kde praktikoval meditáciu pod vedením svojho učiteľa Ctihodného Nanarama Mahathera dostal plnú theravádovu Bhikkhu ordináciu. V roku 1989 dostal tretiu ordináciu ako mahajánový mních v chráme Hsi Lai Temple, v Los Angeles a začal vyučovať Dhammu v Spojených štátoch, v Nemecku a na Tajvane. V roku 1996 Ctihodný Dhammadipa odišiel do Myanmaru (Barmy), aby tam praktikoval meditáciu pod vedením súčasného majstra Ctihodného Pa Auk Sayadaw. Ten ho uznal ako svojho prvého západného žiaka, ktorý je kvalifikovaný učiť meditáciu. Od tej doby vyučuje po celom svete šamathu (meditáciu kľudu a sústredenia ) a vipašjanu (meditáciu vhľadu). Prijal učenia a praktizoval aj v tradícii tibetského buddhizmu, od hlavy školy Ňingma Penor Rinpočeho  obdržal Namčo (dharma).

8-9. augusta 2015 od 9.30 hod. v Apollo klube na Súkenníckej ulici č.4 v Bratislave.